۵ غذا (خوراکی) که شما احتمالا به اشتباه در وعده صبحانه می خورید

در این محتوا دوتا از عادت های بد را در مورد خوردن صبحانه مانند با عجله یا به در حال حرکت خوردن و یا استفاده از غذاهای شیرین و همچنین غذاهایی که حاوی فیبر نیستند را بازگو می نماید. توجه به این موارد در سلامتی ما بسیار موثر است و باید به آنها توجه گردد.

با توجه به مطالعات انجام شده، مردمی که صبحانه می خورند معمولا وزن کمتری دارند و کسانی که اولین وعده در روز را از دست می دهند، تمایل دارند غذاهای پرکالری را برای ناهار و شام انتخاب نمایند.

با این وجود، صبحانه همیشه صبحانه نیست! یک کاسه دانه های شکلات خریداری شده حاوی  قند و هر چیزی جز چیز های سالم است. همه آن بعنوان یک وعده غذایی متعادل است. اکنون وقت آن رسیده است تا یک واقعیت بررسی شود: آیا شما به این پنج اشتباه در وعده صبحانه متهم هستید؟

اشتباه شماره ۱: شما غذای وعده صبحانه را در حال رفتن می خورید.

به جای آماده کردن صبحانه، دکمه اسنوز زنگ را فشار می دهید. سپس شما چیزی را سریع از دکان می خرید و آن را در ماشین یا قطار می خورید. و شما فکر می کنید، “چه ضرری در این غذا است؟” بعد از همه اینها، بدن شما تشخیص نمی دهد اگر شما یک میز پر از غذا را بخورید، و یا در حال حرکت یا با عجله غذا بخورید. اما مهم این است که ما چقدر روی غذایمان تمرکز داریم: مردمی که روی صبحانه خودشان تمرکز دارند تمایل به خوردن آگاهانه تر روی غذایشان دارند. نتایج مطالعه نشان می دهد که قدم زدن مغز ما را منحرف می کند و بنابراین هنگامی که ما در حال حرکت چیزی می خوریم، ما کالری بیشتری مصرف می نماییم. علاوه بر این، به دلیل عجله ما، جویدن غذا درست انجام نمی شود و می تواند به مشکلات گوارشی منجر شود.

نکته: اگر صبح وقت نداشته باشید یا بخواهید کمی طولانی تر بخوابید، شب قبل صبحانه سالم خود را آماده کنید. چگونه یک پودینگ کرمی ناگیل انبه را می توان ساخت؟

اشتباه شماره ۲: شما فیبر مورد نیاز بدن را دست می دهید.

اگر شما برای صبحانه یک تن شکر بخورید، یک یا دو ساعت بعد دوباره گرسنه خواهید شد. قند خون شما پس از خوردن غذا افزایش می یابد، اما مدتی بعد خیلی زود دوباره افت می کند. علاوه بر این، یک غذای سرشار از کربوهیدرات های ساده به آسانی هضم می شوند. انرژی بدنتان افزایش می یابد و بدنتان آن را در کوتاه مدت و خیلی زود دریافت می کند و دوباره گرسنه خواهید شد. چرا؟ به دلیل اینکه سیستم گوارش شما مجبور نیست به سختی کار کند. این کربوهیدرات ها به صورت مستقیم از روده های شما به رگ های گردش خون شما به ساده ترین شکل (مونوساکارید یا قند ساده) جذب می شوند. غلات صبحانه شیرین به سرعت هضم می شوند. غذاهایی با فیبر زیاد (مثلا بلغور جو ، غلات کامل، حبوبات، سبزیجات و غیره) کاملا مخالف غذاهای قبل هستند: شما احساس سیری طولانی تری دارید چون که فیبر در معده شما متورم می شود و طول می کشد تا به روده های شما برسد. فیبر، روده شما را سالم نگه می دارد، خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد و طبق مطالعات، حتی می تواند از سرطان کولون جلوگیری کند. شما باید ۳۰ گرم غذاهای سرشار از فیبر را روزانه مصرف کنید.