۱۰ دلیل محکم برای پیاده روی

پیاده روی به عنوان یکی از مفیدترین، در دسترس ترین و کم هزینه ترین ورزشها به راحتی می تواند جایگاه خود را در زندگی روزمره ما پیدا کند. ضمناً تنها ورزشی است که کمتر کسی می تواند از انجام آن به دلایل مختلف طفره برود. اما اگر هنوز نسبت به ضرورت پیاده روی کمی تردید دارید توصیه می کنیم ۱۰ دلیل محکم برای پیاده روی زیر را مطالعه کنید:

پیاده روی از دیابت نوع ۲ پیشگیری می کند

برنامه های پیشگیری از دیابت نشان داده اند که ۱۵۰ دقیقه پیاده روی در طول هفته و کاهش فقط ۷ درصد از وزن بدنتان (حدوداٌ ۵ تا ۷ کیلوگرم) می تواند ۵۸ درصد خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد.

پیاده روی طول عمر شما را افزایش می دهد

مطالعه انجام شده دراین خصوص نشان می دهد میزان مرگ و میر در میان مردان بازنشسته ای که روزانه کمتر از ۱/۵ کیلومتر پیاده روی می کنند دو برابر مردانی است که روزانه بیش از ۱/۶ کیلومتر پیاده روی میکنند.

پیاده روی قلب شما را نیرومند می سازد

مطالعه ای که در این خصوص بر روی ۷۲۴۸۸ پرستار انجام شد نشان داد افرادی که ۳ ساعت یا بیشتر در طول هفته پیاده روی داشتند در مقایسه با زنانی که پیاده روی نداشتند ۳۵ درصد کاهش خطر حملات قلبی و دیگر مشکلات قلبی را نشان دادند.

پیاده روی برای مغز مفید است

مطالعه ای که بر روی پیاده روی و تأثیر آن بر عملکرد های ذهنی انجام شد نشان داد زنانی که معادل یک ساعت و نیم در طول هفته پیاده روی داشتند به صورت چشمگیری عملکرد ذهنی بهتری را در مقایسه با زنانی که کمتر از ۴۰ دقیقه در طول هفته پیاده روی داشتند نشان میدادند.

پیاده روی برای استخواهایتان مفید است

تحقیقات نشان می دهد زنانی که یائسگی را پشت سر گذاشته اند و تقریبا ۱/۵ کیلومتر در روز پیاده روی دارند چگالی استخوان های کل بدنشان نسبت به زنانی که مسافت های کمتری را می پیمودند بالاتر بود، همچنین پیاده روی برای پایین آوردن سرعت از دست رفتن استخوان های پا نیز بسیار مؤثر است.

پیاده روی علائم افسردگی را تسکین می دهد

۳۰ دقیقه پیاده روی، ۳ تا ۴ بار در هر هفته به مدت ۱۲ هفته، علائم افسردگی را حدود ۴۷ درصد کاهش می دهد.

پیاده روی میزان خطرابتلاء به سرطان سینه و کولون (روده بزرگ) را کاهش می دهد

زنانی که معادل یک ساعت و ۱۵ دقیقه تا ۲ ساعت و نیم در هفته پیاده روی سریع دارند نسبت به زنان بی تحرک ۱۸ درصد خطر کمتری برای ابتلا به سرطان پستان دارند.

مطالعات بسیاری نشان داده شده است که ورزش می تواند از سرطان کولون پیشگیری کرده و در افراد مبتلا به این بیماری نیز اثرات ورزش منظم به شکل افزایش کیفیت زندگی و کاهش میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری خود را نشان می دهد.

 پیاده روی سلامت عمومی بدن را بهبود می بخشد

فقط ۳ بار در طول هفته و هر بار ۳۰ دقیقه پیاده روی به صورت چشمگیری می تواند سلامت سیستم قلبی ریوی را تأمین نماید.

پیاده روی به شکل مسابقات کوتاه مدت، سطح سلامتی را ارتقاء می دهد

مطالعه زنان کم تحرک نشان می دهد که پیاده روی در طی یک رقابت کوتاه مدت ( ۳ مرحله پیاده روی ۱۰ دقیقه ای روزانه) منجر به پیشرفت مشابهی در سلامتی شده و یا حداقل منجر به کاهش چربی بدن با افزایش زمان آن می شود (۳۰ دقیقه پیاده روی روزانه)

پیاده روی عملکرد فیزیکی بدن را بهبود می دهد

تحقیقات نشان می دهد که علاوه براین که پیاده روی تناسب اندام و عملکرد های فیزیکی (بدنی) را بهبود می بخشد از ناتوانی های جسمی در افراد مسن هم جلوگیری می کند.

منبع: دانستنیهای پیاده روی، مولف دکتر علی مجدآرا